Czy „brzydka pogoda” przeszkadza w balonowych lotach?

3 lipca 2019 | Brak komentarzy

To pytanie zadają nam nasi klienci planując weekendowy lot balonem, przestraszeni telewizyjnymi zapowiedziami „kataklizmów” pogodowych. Fakt, baloniarstwo to sport i rozrywka głównie na ładną pogodę, ale jak zwykle i od tej reguły istnieją wyjątki. Okazuje się, że czasem owa „brzydka pogoda” bywa wręcz idealną do spokojnego lotu lub wzlotów na uwięzi. Balon tak naprawdę potrzebuje pogody stabilnej, bez silnego wiatru czy zagrożenia burzą. Zachmurzenie, mimo że czasem wygląda na pierwszy rzut oka dosyć ponuro, to często sprzyja niektórym lotom. Gruba warstwa jednolitych płaskich chmur zwykle powstrzymuje „termikę” (konwekcję termiczną) i silne podmuchy wiatru uniemożliwiające loty i pokazy balonowe po prostu nie powstają. Spokojnie daje się wtedy realizować wzloty na uwięzi i to nawet w takich godzinach, w których przy pięknej słonecznej pogodzie było by to niemożliwe. Brak błękitnego nieba jak widać nie zawsze ogranicza możliwość lotów.

 

 

Pogoda zmienną jest i ten fakt każdemu z nas jest dobrze znany. Mimo to zwykle dajemy się jej skutecznie zwodzić. Gdy np. rano spojrzymy za okno i widzimy słońce czy deszcz to wydaje nam się, że tak będzie już do wieczora i nic tego nie zmieni. Tymczasem okazuje się, że już po paru godzinach, albo w odległości kilkudziesięciu kilometrów od naszego domu pogoda może być całkowicie różna. Warto wtedy czasem spojrzeć na precyzyjne prognozy np. na serwisie pogodowym ICM www.meteo.pl żeby dowiedzieć się co nas może czekać w miejscu do którego zmierzamy. Szczególnie nie należy dawać się zwodzić aktualnie obserwowanej pogodzie jeżeli wybieramy się np. na Jurę na lot balonem. Ten rejon ma swój szczególny mikroklimat i często pogoda bywa tam zupełnie inna niż w nawet niezbyt odległych miejscowościach. Bywa, że w Katowicach lub Warszawie leje i wieje, a na Jurze balony całkiem bezpiecznie, przy pięknej pogodzie unoszą się ponad skałkami i lasami. ? Czasem aby lot się odbył trzeba tylko cierpliwie poczekać. Nawet jeżeli tuż po południu zanosi się na burze, nie znaczy to zawsze, że wieczorem tuż po niej nie da się zrobić pięknego lotu przy wspaniałej pogodzie.

 

 

W okresie letnim burze zdarzają się dosyć często, ale są zjawiskiem zwykle lokalnym i krótkotrwałym. Jeżeli tworzą się w godzinach około południowych to przeważnie wieczorem występują bardzo dobre warunki do lotów. Nie zawsze trzeba więc obawiać się komunikatów podawanych w mediach. Radzimy podchodzić do nich z rezerwą i zaufać naszemu kilkunastoletniemu już doświadczeniu w odczytywaniu specjalistycznych prognoz lotniczych i planowaniu lotów na podstawie wnikliwej obserwacji zjawisk meteo w miejscu planowanego lotu.